24 kwietnia 2011

64: Czarodziejka ze Świata Czarownic - Andre Norton.

Autor: Andre Norton
Tytuł: Czarodziejka ze Świata Czarownic (Sorceress of the Witch World)
Wydawnictwo: Amber
Rok: 2014

Niedawno był Czarodziej..., teraz pora na Czarodziejkę ze Świata Czarownic, piąty tom cyklu pióra Andre Norton. Powieść ukazała się w 1991 roku nakładem wydawnictwa Amber. Jest to kontynuacja historii opowiedzianej w dwóch wcześniejszych tomach, narratorką jest najmłodsza z trójki dzieci Simona i Jaelithe, Kathatea.

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

W dzień pamiątki Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa pragnę wam, drodzy czytelnicy Dywagacji, życzyć z calego serca dużo szczęścia, wspaniałych książek do przeczytania, czasu na to czytanie, smakowitej herbaty i ciastek do powyższej, wzorzystych pisanek, słodkiego cukrowego baranka oraz mokrego dyngusa. Tym z was, którzy - jak ja - świętują meusa, życzę udanego ogniska.
Słowem - Wesołych

Alannada

22 kwietnia 2011

63: Świat finansjery - Terry Pratchett.

Autor: Terry Pratchett
Tytuł: Świat finansjery (Making Money)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2009

Przyznam szczerze, że Świat finansjery długo odstraszał mnie samym swoim tytułem. Myślałam sobie, że jeśli to jest o bankach i w ogóle, to - jak na standardy Dysku - zanudzę się. W ogóle długo nie mogłam się przemóc do cyklu o postępie. Ale, ale! Pomyślałam sobie ostatnio, że skoro Prawda i Piekło pocztowe okazały się całkiem niezłe, to może i do tego tomu zajrzę i przetrwam. Powieść czekała na mnie długo, bo ukazała się w 2009 roku; nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka (stronka książki: Świat finansjery) i w przekładzie Piotra W. Cholewy.

20 kwietnia 2011

62. Czarodziej ze Świata Czarownic - Andre Norton.

Autor: Andre Norton
Tytuł: Czarodziej ze Świata Czarownic (Warlock of the Witch World)
Wydawnictwo: Amber
Rok: 1991

Skoro już jesteśmy przy kontynuacjach cyklów, to może zapoznam was teraz z inną książką, tym razem ze Świata Czarownic Andre Norton. Niniejszą dywagację poświęcę w całości Czarodziejowi ze Świata Czarownic. Jest to czwarty tom cyklu Estcarp-Escore. Ukazał się w 1991 roku nakładem wydawnictwa Amber.

14 kwietnia 2011

61: Dziedzictwo - R. A. Salvatore.

Autor: R. A. Salvatore
Tytuł: Dziedzictwo (The Legacy)
Wydawnictwo:  Wydawnictwo ISA
Rok: 2007

Po dłuższej przerwie powróciłam do Legendy Drizzta R. A. Salvatore'a. Kolejny, już siódmy, tom nosi tytuł Dziedzictwo. Ukazał się, jak poprzednie, nakładem wydawnictwa ISA (strona książki: Dziedzictwo) w 2007 roku. Ja sama czytałam wcześniejsze wydanie, z lat 90.
Preludium tego tomu zaczyna się w Menzoberranzan, w którym Dinin, dawniej z Domu Do'Urden, należący do gromady najemników pod wodzą drowa imieniem Jarlaxle, wraz ze swoim dowódcą zostali wtajemniczeni w szalony plan ostatniej z sióstr Drizzta, Vierny. Kapłanka, dzięki łasce Lloth, uknuła plan mający na celu eksterminację niepokornego drowa.

12 kwietnia 2011

60: Forteca orłów - C. J. Cherryh.

Autor: C. J. Cherryh
Tytuł: Forteca orłów
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok: 2000

Forteca orłów, drugi tom cyklu książek fantasy C. J. Cherryh, pojawiła się w Polsce w 2000 roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka (strona książki: Forteca orłów).
W telegraficznym skrucie to dalsze losy Tristena i Cefwyna, oraz ich przyjaciół i bliskich. O ile w Fortecy w źrenicy czasu bohaterowie musieli zmierzyć się z wrogiem zza granicy (rebelianci z Elwynoru pod przewodnictwem jednego z tamtejszych lordów) i nieprzyjacielem zza grobu (Hasufinem), o tyle teraz muszą zmierzyć się z przeciwnościami w Ylesuinie: szlachtą z północy i quinaltynami.

11 kwietnia 2011

Herbatnik

Od jakiegoś czasu istnieje i rozwija się mój kolejny już blog. Herbatnik z aforyzmem. Na Dywagacjach możecie nań przejść klikając ten obrazek po lewej.

Zapraszam do przeglądania, oceniania i komentowania.
Czasami pod Dywagacjami będą od razu odnośniki do odpowiednich herbatników.
Mam nadzieję, że blog okaze się użyteczny.

9 kwietnia 2011

59: Dym i lustra - Neil Gaiman.

Autor: Neil Gaiman
Tytuł" Dym i lustra (Smoke and Mirrors: Short Fictions)
Wydawnictwo:
Rok

Moja przygoda z Gaimanem zaczęła się w liceum, kiedy to Grymas podsunęła mi Nigdziebądź. Dziś chciałabym napisać o innej książce tego autora, a mianowicie o Dymie i lustrach. Ten uroczy zbiór opowiadań w naszej pięknej krainie ukazał się w 2003 roku nakładem wydawnictwa MAG (strona książki: Dym i lustra).

7 kwietnia 2011

58. Hakus-pokus - Katarzyna Leżeńska, Darek Milewski.

Autor: Darek Milewski i Katarzyna Leżeńska
Tytuł: Hakus-pokus
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2011

Nie tak dawno wydawnictwo Prószyński i S-ka rozesłało wszystkim chyba recenzentom pewną książkę. Mam na myśli Hakus pokus Katarzyny Leżeńskiej i Darka Milewskiego (strona ksiażki: Hakus pokus). Powieść, choć nie bardzo w moim stylu, uratowała mi życie, kiedy na prawie dwa tygodnie padł mi najpierw net, a potem komp.

1 kwietnia 2011

57: Alfabet wspomnień - Antoni Slonimski.

Autor: Antoni Słonimski
Tytuł: Alfabet wspomnień
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok: 1977

Książką, o której chciałam napisać jest Alfabet wspomnień Antoniego Słonimskiego, polskiego poety, pisarza, dramaturga i felietonisty żyjącego w latach 1895-1976. Słonimski debiutował na początku dwudziestolecia międzywojennego, w 1918 współtworzył kabaret literacki Pikador, współpracował też z wieloma czasopismami, między innymi „Kurierem Polskim”, „Pro arte” i „Wiadomościami Literackimi”. Książkę poznałam przy okazji szukania literatury do magisterki.