19 lipca 2011

82: My Little Pony - Friendship is Magic - Lauren Faust.

Uwaga! Wiedza ta zniszczy Twój umysł!


Reżyseria: Lauren Faust
Tytuł: My Little Pony - Friendship is Magic
Rok: 2010-2011
Sezony: 1
Liczba odcinków: 26My Little Pony spadło na świat w mrocznych eonach lat osiemdziesiątych objawiając się w postaci bluźnierczych i obłędnych zabawek dla dzieci i młodych kobiet*. Pojawił się także serial animowany i cykl filmów, dzielący trwającą do dziś historię na trzy generacje zła: Dream Valley, Friendship Gardens, Ponyville i Equestria. Widziałam fragmenciki owych filmów z lat wcześniejszych i wierzcie mi to jest bezbrzeżny, nienazwany chaos z samego dna akademickiej lodówki.
Chciałam Wam opowiedzieć o generacji czwartej, czyli - jak na razie - jednym sezonie (26 odcinków) znanym bliżej jako My Little Pony: Friendship is Magic, który objawił się oczon widzów w 2010 roku za sprawą Lauren Faust.
Fabuła serialu, osadzona w krainie kucyków zwanej Equestrią, kręci się wokół Twilight Sparkle i jej przyjaciół - Rainbow Dash, Fluttershy, Pinkie Pie, Applejack, Rarity i Spike'a. W pierwszym odcinku poznajemy Twilight i dowiadujemy się, że jest ona kujonką skupioną na swoich studiach i dumną z tego, że jest uczennicą samej księżniczki Celestii. W trakcie przeglądania ksiąg natrafiła na legendę, w myśl której księżniczka Celestia miała siostrę. Twilight dowiedziała się, że owa siostra była odpowiedzialna za księżyc i noc tak samo jak Celestia za słońce i dzień. Niestety, młodsza siostra zaczęła żywić zawiść i zazdrość o to, że pora dnia Celestii jest bardziej lubiana i nikt nie widzi piękna nocy. W związku z tym postanowiła którejś nocy, że nie opuści księżyca aby zrobić miejsce słońcu i zmieniła się w demoniczną klacz zwaną Nightmare Moon. Celestia po ciężkiej walce wygoniła demonicę na księżyc, lecz legenda podawała, że Nightmare wróci w tysięczną rocznicę święta, która wypadała za dwa dni.
Ku przerażeniu Twilight księżniczka Celestia zbagatelizowała jej ostrzeżenia i wysłała, aby dopilnowała przygotowań do święta i znalazła sobie przyjaciół, bo "za dużo siedzi w książkach".
Wielu ludzi ogląda kucyki, drapiąc się w głowę i pytając "dlaczego ja to oglądam?..." Mnie w to grono wciągnął Piotrek, z kolei ja pokazałam MLP Grymasowi. "Hej! To tylko kolorowe kucyki, z których jeden uczy się o przyjaźni!" ma się ochotę krzyknąć i odejść od odbiornika.
W serii zdarzały się odcinki lepsze i gorsze. Właściwie każda z przyjaciółek Twilight dostała przynajmniej jeden odcinek, w którym odgrywała główną rolę. Przy okazji zapoznawaliśmy się bliżej z ich charakterami, oraz z wyglądem i zwyczajami kraju kucyków. I choć odnosiło się niekiedy wrażenie, że jedzą tam tylko jabłka i potrawy z jabłek, a księżniczka Celestia w co drugiej scenie wyglądała niedorzecznie, to ogólnie rzecz ujmując było ciekawie.
Warto wspomnieć o fanach, którzy nie tylko nazwali jednego z trzecioplanowych kucyków, ale i wymyślili mu historię, a także całą masę fanfików, z których najbardziej znany jest Cupcakes, tchnący radosnymi akcentami gore.
Polecam sezon oczywiście małym i tym większym dziewczynkom, a także wszystkim, którym się nudzi i nie wiedzą, co zrobić w letnie popołudnie. Kucyki są zabawne (czasami jedna mina potrafi doprowadzić do opętańczego rechotu), akcja serialu toczy się w sympatycznej atmosferze, a całość niesie przesłanie, że przyjaźń jest rzeczą niebywałą, ba!, magiczną.

Ocena
Wciągliwość - 5
Wygoda oglądania - 4
Jak bardzo mi się podobało? - 5

*Jak podaje anglojęzyczna Wikipedia.

19 komentarzy:

 1. Chyba jako fanka jednorożców jestem zobowiązana obejrzeć choć kilka odcinków o krewniakach moich ukochanych zwierzątek.

  OdpowiedzUsuń
 2. W MLP jest trzy rodzaje kucyków - zwykłe, jednorożca i pegazy, Zaczęłam oglądać z podobnych pobudek... Poza tym nudziło mi się :D

  OdpowiedzUsuń
 3. O kurcze! Oglądałam w dzieciństwie MLP, ale nie wiedziałam, że jest jakis nowy cykl. Gdzie to znalazłaś?

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej! Nominowałam Twojego bloga do nagrody One Lovely Blog Award. Szczegóły tu: http://swiat-rosemary.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Heh, notka po prostu mnie rozwaliła ;)

  PS. Podobnie jak Rosemary powyżej zostałaś i przeze mnie nominowana do Lovely Blog Award.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gosiarella - na youtube. Są i po angielsku i z polskimi napisami, prawie cały sezon


  Immora - dlaczego moja notka miała na Ciebie taki wpływ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jezus Maria xD Muszę powiedzieć, że chyba sobie odpuszczę ;p;p

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam, jak byłam mała ;)

  P.s. Trafiła Ci się kolejna nominacja ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedy byłam mała, uwielbiałam te zwierzaczki, teraz chyba spaliłabym się ze wstydu, gdyby mnie ktoś przyłapał ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest zupełnie coś innego, niż badziewna animowana reklama zabawek z lat 80 i 90. Ta kreskówka ma styl, ma wdzięk, ma fabułę, ma postacie. Jest po prostu dobra.

  Małe uściślenie - liczni, także płci brzydszej, członkowie społeczności fanów serialu (znani też jako bronies), nazwali i opisali dziesiątki drugo- i trzecioplanowych postaci. Wśród nich największą popularnością wydają się cieszyć Derpy Hooves (tylko jedna kwestia w serialu - "Cupcakes!") i DJ-PON3 aka Vinyl Scrach (tylko jedna scena w serialu!). Ba, Derpy Hooves została tak ochrzczona przez fanów i stało się to jej oficjalnym imieniem, używanym przez twórców. :)

  Agato, zrób jakiś porządny research, podszkol angielski. Polecam ponypedię - http://mlp.wikia.com/wiki/My_Little_Pony_Friendship_Is_Magic_Wiki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A przepraszam, Derpy powiedziała "Muffins!". Zasugerowałem się pewnie wspomnianym przez Alanę fanfikiem.

  Anyway, *brohoof*!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zostałaś nominowana w One Lovely Blog Avard ;] Więcej u mnie ;]

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetne przedstawienie kucyków.(Zwłaszcza wskazanie pogardy dla generacji I II i III)
  Z resztą rzeczywiście większość widzów ma co najmniej powyżej 15 lat.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki za komentarz Anonie. Pisałam to co prawda jakiś czas temu i trochę się pozmieniało. Po pierwsze polscy brony coraz prężniej się rozwijają, organizują ponymeety, tworzą swoje portale - np. For glourius Equestria, gdzie i ja czasem wrzucam komentarze. Pojawia się też masa fanfików (i ich tłumaczeń), OC, figurek i innego stuffu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie no.Ta kreskówka opanowała internet! Sam się zdążyłem uzależnić od kucyków :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale oprócz bronies są jeszcze pegasister w skrócie pegasis to fanki;] jak chcecie się czegoś jeszcze dowiedzieć , albo zdobyć fajne tapetki + filmiki z My little pony to wpiszcie w google Equestria daily [to jest po angielsku] albo The Glorious of Equestria [ to po polsku] na Equestria daily zobaczycie fajne obrazki , filmiki i wywiad z Lauren Faust
  A na the glourious of equestria obrazki , filmiki,historyjki wymyślone przez fanów i WGL;]

  OdpowiedzUsuń
 17. Love your blog, keep up the good work!

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...