29 stycznia 2011

34: Czarnoksiężnik z Archipelagu - Ursula K. Le Guin.

Autor: Ursula K. Le Guin
Tytuł: Czarnoksiężnik z Archipelagu (A Wizard of Earthsea)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok: 2010

Czarnoksiężnik z Archipelagu to chyba najbardziej znana książka Ursuli K. Le Guin, rozpoczynająca równie znany cykl o Ziemiomorzu. Tom ukazał się w 1968. Pierwsze polskie wydanie pojawiło się w 1983 nakładem
Wydawnictwa Literackiego. Kolejne wydania wprowadziło na rynek wydawnictwo Prószyński i S-ka, w latach 1996 i 2010 (strona najnowszego wydania: Czarnoksiężnik z Archipelagu).
Na wyspie Gont żył chłopiec imieniem Duny, zwany potem Krogulcem (jego prawdziwe imię brzmiało Ged). Mieszkał w niewielkiej wiosce i zajmował się pasaniem kóz. Jego ciotka, mądra kobieta z ich wioski, odkryła w nim dar magiczny i przekazała chłopcu okruszyny wiedzy, które miała. Po tym, jak młodzieniec uratował swą wioskę przed najeźdźcami, został on wysłany w świat, aż na wyspę Roke, aby dalej się kształcił.
"Duszę maga wykuwa się w kuźni magii" - jak powiedział Antimodes z Białych Szat, bohater Kuźni dusz Margaret Weis. Taką kuźnią może być także podróż w dorosłe życie przez meandry młodości i dojrzewania.
Wraz z ową podróżą Krogulca (a także tą w krainę wiedzy i mocy), czytelnik uczestniczy w kształtowaniu się charakteru Krogulca, jego osobowości. Poznaje jego rozterki, problemy i radości. Widzi, jak przebywa kolejne próby, jak musi się zmierzyć nie tylko z tym, co wokół niego, ale i tym, co jest w nim: młodzieńczą pychą i pochopnością.
Historia opowiada nam jak z pastuszka z Gontu wyrasta czarnoksiężnik o wielkiej sile i mądrości, opanowany tak bardzo, jak wcześniej był lekkomyślny.
Obserwujemy te przemiany, możemy także zauważyć szczegółowość i wielką realistykę świata przedstawionego przez Ursulę Le Guin. Posiada on własną historię, swoje legendy, tradycje, pieśni, jest w nim zarówno dobro jak i zło.
Ktoś kiedyś powiedział mi, że Czarnoksiężnik z Archipelagu to fajna książka, ale dla dzieci. Moim zdaniem nie jest to prawda, książka jest przeznaczona również dla osób starszych. Nie jest tylko wspaniałą lekturą, ale także może nauczyć, że czasami mądrość leży w milczeniu, a chwila zastanowienia się nad swoimi czynami może zaowocować czymś lepszym, niż robienie czegoś bez zastanowienia.
Jednym słowem - Alannada bardzo poleca!

Ocena - 10

17 komentarzy:

 1. Czytałam to pół swojego życia temu i tylko imię ,Ged'' pamiętałam O_o dziękuję :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czytałam kilka lat temu, a na święta siostra mnie obdarowała najnowszym wydaniem, więc sobie odświeżam całe Ziemiomorze z tej okazji. Proszę bardzo. Jeśli masz jakowąś książkę, którą chciałabyś mi polecić pisz śmiało - choć mam mało czasu chętnie po nią sięgnę :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Bo naprawdę dobre książki dla dzieci są uniwersalne i mogą je czytać także dorośli. Ja do takich zaliczam cykl o Ziemiomorzu. Zgadzam się, lektura godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem akurat świeżo po Czarnoksiężniku ;) bardzo mi się ta książka podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja właśnie niedawno przeczytałam tą ksiązkę i nawet zamieściłam jej recenzję na moim blogu (Zapraszam!) :) Mi równiez się bardzo podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Alannada: Jeśli masz jakowąś książkę, którą chciałabyś mi polecić pisz śmiało - choć mam mało czasu chętnie po nią sięgnę :P


  Ale ja to niemal wyłącznie o sztuce, sarmacji albo lalkach :D to kicha trochę :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ij tam. Nie moja dziedzina, ale nie znaczy, że niefajne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna pozytywna opinia na temat "Czarnoksiężnika". Szczerze powiedziawszy z magią, jako taką, spotkałem się jedynie w "Szaleństwie Aniołów", ale było to Urban Fantasy, także zapytam, czy "Czarnoksiężnik..." jest idealną powieścią o czarodziejach, magicznych pojedynkach itp?:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam wszystkich opowieści tego typu, ale na pewno "Czarnoksiężnik" jest w czołówce.

  OdpowiedzUsuń
 10. Od jakiegoś czasu uparcie wypatruję tej książki w Empiku i bibliotece w moim mieście. Oczywiście nie ma:/ Ale przeczytam, gdy tylko nadarzy się okazja:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno niedługo się pojawi. :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Kolejna dobra opinia. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 13. jak fajnie że mówisz że to ja ci ją kupiłam

  OdpowiedzUsuń
 14. Kocham tą książkę ;) Jednak mi najbardziej z całej serii podobały się "Grobowe Atuanu "
  W bibliotece mamy takie stare wydanie z Dementorami na okładce - jest super XD

  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 15. w jakich okolicznosciach powstala legenda korgulca?

  OdpowiedzUsuń
 16. Legenda w sensie w tamtym świecie? Myślę, że rozprzestrzeniała się wśród magów i uczniów, a potem coraz dalej z Roke na resztę wysp. Myślę też, że wiele wysp miało swoje opowieści o tym, jak zawędrował na nie. No i scalił pierścień Erreth-Akbego więc stał się chodzącą legendą - śpiewali o nim pieśni itd...

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...