3 stycznia 2011

21: Wygnanie - R. A. Salvatore.

Wygnanie pojawiło się w Polsce dzięki wydawnictwu ISA (Strona książki na stronie wydawnictwa: Wygnanie) w 2000 roku (rok po wydaniu Ojczyzny). W 2006 roku ukazało się drugie wydanie, z którego okładkę możecie podziwiać po lewej.
Drugi tom Trylogii Mrocznej Elfa zaczyna się w ciemności Podmroku i, uparciuch, stamtąd nie wyłazi, więc radzę przygotować latarkę albo świeczkę.
Drizzt Do'Urden, młody drow, który zdecydował się opuścić swą rodzinę i uciec z Menzoberranzan, błąkał się po Podmroku za jedynego towarzysza mając figurkę czarnej pantery, zwanej pieszczotliwie Guenhwyvar (tak, ja też źle wymawiam jej imię :P). Drow musiał zmierzyć się z wieloletnią samotnością, przeżyć w Podmroku i pozostać sobą.
Napotkał na swojej drodze miasto tych no... Takich malutkich... Czemu oni tam muszą mieć takie długie, głupie nazwy?... O, pamiętam: svirfnebli. No więc napotkał miasto głębinowych gnomów. I spotkał jednego z nich, któremu, na jego prośbę, ucięto ręce kiedy jeszcze Drizzt mieszkał w Menzoberranzan...
Aha, kochająca rodzinka wysłała za przeżywającym "bunt młodzieńczy" potomkiem pościg... Bo, jak to mówią, drowy nie wybaczają.
Opowieść porusza kwestie przyjaźni, poświęcenia i miłości do ojca (Drizztowi ciężko by było kochać matkę...).
Drugi tom podobał mi się mniej, niż pierwszy (przyznaję się, że czytałam go jakiś czas temu). Mimo to należy go przeczytać, bo wędrówka w Podmorku miała szczególne znaczenie dla naszego bohatera.
Powiedziałabym wam, jakąż to scenę najbardziej lubię, ale nie mam zamiaru wam spoilerować.

Aha, to ważne! W książce są łupieżcy umysłu! I mają macuszki!...

8 komentarzy:

 1. W Podmroku jest bardzo ciemno i nudno, a laski mają bicze, więc faceci zajmują się wymyślaniem nazw. Słynny jest na cały Podmrok konkurs "Najdłuższa i Mająca Najmniej Sensu Nazwa". :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak przypuszczałam, że coś w tym musi być...

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś w tym jest. Może warto przenieść się na wyższą półkę niż adaptacje D&D? Wiesz, takie, gdzie nazwy mają etymologiczny i semantyczny sens, a ponadto autorzy znają takie pojęcia? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poczekaj trochę, okej? Będą i wyższe półki, ale ja akurat tę trylogię lubię, więc rekomenduję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Spoko, spoko. Ja też mam słabość do paru kiepskich książek. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przypomniał mi się dialog z Z. z Grypsów I:
  G: — Ciekawe, dlaczego Aztekowie wymyślali takie długie, pokręcone nazwy.
  Z: — Może dlatego, że sami byli niscy i pękaci?...

  A mnie chyba właśnie bardziej się podobał tom II. Tak, tak, wiem co chcesz powiedzieć na temat zboczonych fetyszów i, co więcej, masz zupełną rację.xD Niemniej, abstrahując od tego, pojawia się parę dość ciekawych i dramatycznych wątków jak samotne zmagania naszego bohatera w dziczy Podmroku, walka z Zakiem itp. O, i motyw (chwilowego) odzyskania łaski przez Malice... Ale dobra, nie spojleruję. Zaś co do Illithidów... *fap fap fap fap fap fap* x3

  OdpowiedzUsuń
 7. Dlaczego ja się nie dziwię?.... XD
  Dobry cytat

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...