24 marca 2011

56: 1974 - David Peace.

Autor: David Peace
Tytuł: 1974
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2011

Od dłuższego czasu przymierzałam się do rozpoczęcia przygody z kryminałem, więc kiedy nadarzyła się okazja do przeczytania książki z tego gatunku nie wahałam się długo. Dzięki temu mogę teraz przedstawić wam 1974, kryminał, którego autorem jest David Peace, znany angielski pisarz, autora takich książek jak Tokyo Years Zero i 1977.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w 2011 roku (Strona książki na stronie wydawnictwa:1974). Pozycja nie zawiera literówek, jest wydrukowana z dbałością o szczegóły, a okładka doskonale oddaje mroczny klimat opowieści.
Bohaterem „1974” był młody dziennikarz Edward Dunford, korespondent działu kryminalnego na Anglię Północną. Zajmował się on sprawą dziesięcioletniej dziewczynki, która zaginęła w drodze ze szkoły. Tuż po zakończeniu konferencji prasowej na ten temat Edward musiał wrócić do domu aby uczestniczyć w pogrzebie ojca. Niedługo potem opuścił swoją rodzinę i wrócił do redakcji, aby podzielić się z przełożonym swoimi przypuszczeniami dotyczącymi zaginionej dziewczynki i kilku innych wcześniejszych zbrodni podobnych do tej.
Jego szef jednak odsunął go od tej sprawy, powierzając ją wrogowi Edwarda, Jackowi Whiteheadowi. Edward miał pomóc znajomemu z pracy, Barry'emu, w prowadzeniu jego badań. Niestety, niedługo potem wiedzący za dużo dziennikarz zginął w niewyjaśnionych okolicznościach zostawiając bohaterowi materiały dotyczące kilku ważnych osobistości. Po zapoznaniu się z nimi Edward odkrył, że sprawy Barry'ego i zaginionych dziewczynek były ze sobą powiązane i że stały za nimi wpływowe osoby, którym bardzo nie podobało się, że młody dziennikarz starał się odkryć prawdziwą tożsamość osoby odpowiadającej za kilkanaście morderstw.
Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni kilkunastu dni, w Yorkshire, w okolicy, w której wychował się autor. Każde z nowych miejsc odwiedzanych przez głównego bohatera jest opisane w szczegółowy i plastyczny sposób, pozwalający czytelnikowi dokładnie wyobrazić sobie to miejsce. Dokładność autora nie zawęża się tylko i wyłącznie do opisu miejsc, bardzo szczegółowo charakteryzuje on osoby, z którymi bohater ma styczność. Są to postaci niejednoznaczne i nierzadko ukrywające jakieś sekrety. Często pomagają głównemu bohaterowi tylko dla własnej korzyści.
Dzięki książce możemy zapoznać się nie tylko ze sposobem pracy dziennikarzy, ale też poznajemy ich sposób myślenia. Na początku powieści dla Edwarda zaginiona dziewczynka była tylko nową sensacją, którą mógł sprzedać, niezbyt przejmował się uczuciami jej najbliższych zastanawiając się, czy byli zamieszani w całą sprawę. Podejście Edwarda do sprawy zmieniło się jednak z czasem. Bohater, pomimo gróźb i niebezpieczeństw związanych z prowadzonym przez niego śledztwem, starał się dotrzeć do prawdy.
Ważną częścią książki jest jej barwny i dosadny język. Może on nieco przeszkadzać w odbiorze książki, ale w trakcie czytania przestaje się uwagi na wulgaryzmy, czy dość drastyczne sceny.
Powieść podobała mi się bardzo, polecam ją szczególnie pasjonatom gatunku i osobom poszukującym książki o wartkiej akcji pełnej nietuzinkowych bohaterów i zagadek wymagających rozwiązania.

Książkę otrzymałam od serwisu nakanapie.pl

10 komentarzy:

 1. O, teraz jestem rozdwojona, bo przeczytałam dwie skrajnie różne recenzje tej książki. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak poczekać na trzecią i wtedy podjąć ostateczną decyzję;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z opiniami to tak bywa, że każdy ma swoją, czasem różną, czasem podobną do innych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam kryminały, ale ta książka to dla mnie totalne nieporozumienie. nie wiem czy to wina tłumacza czy autora, ale język i styl jak z rynsztoka. nie lubię takiego wciskania wulgaryzmów na siłę, i jeszcze to "taaa" co kilka stron. masakra.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Taa" to kryptonim. Oznacza: "nie wiem, jak przetłumaczyć yeah na więcej niż jeden sposób". :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na prezent będzie idealna. Nawet wiem, kogo mogłaby nią obdarować:). Dzięki za pomysł. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli szukasz dobrego kryminału, mogę polecić książki Agathy Christe, w szczególności "I nie było nikogo" - świetna, niedługa i zaskakująca lektura

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli chodzi o książki tego typu, preferuję tylko te dobre; takie, o których słyszałam wiele pozytywnych opinii i spodziewam się zaskoczenia. Myślę, że "1974" można zaliczyć do tej kategorii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się z tą oceną. Mnie też powieść podobała się bardzo: http://elizawoznicka.blogspot.com/2011/03/1974.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się; bardzo dobra, mroczna powieść.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...