27 marca 2015

213: Nowa Fantastyka 3/2015

Ze sterty rzeczy do recenzju dziś wykopałam notatki dotyczące marcowego numeru mojego ulubionego czasopisma i postanowiłam, że dziś jest ten dzień, by się nimi z Wami podzielić. Oto, co mamy w numerze 3 Nowej Fantastyki na rok 2015:

W cyklu Zastrzyku przyszłości Nauka niepopularna. Autor skupia się na tym, że Amerykanie (a co za tym idzie i spory kawałek reszty świata) ogólnie naukę lubią, ale nie bardzo kojarzą, co też naukowcy prezentują w swoich teoriach. Wskazuje na rozdźwięk pomiędzy wynikami badań przeprowadzonych wśród naukowców i zwykłych zjadaczy chleba i oświadcza, że winę za to ponoszą media. Ciężko sie nie zgodzić i nie załamać rąk.
Potem mamy tekst, który może przypaść do gustu feministom - jest to Seks maszyna Roberta Skowrońskiego. Wskazuje on na to, iż nawet w futurystycznej literaturze często postaci kobiece są zamknięte w stereotypowych rolach. Nauka i technika idą do przodu, zaś świadomość społeczna i role płciowe zdają się nie zmieniać.
Kolejny artykuł, Gdzie się podziały super-dziewczyny? Łukasza Śmigiela, także dotyczy bohaterek - a raczej super bohaterek. Wskazuje na postaci kobiece w komiksie i literaturze, które postanowiły odrzucić rolę damy w opersji czy kobiety fatalnej i jęły walczyć ze złem. Mamy także wywiad ze scenarzystką Terri Tatchel oraz zarys fantastyki na Filipinach, oba teksty dość ciekawe.
Wśród opowiadań na uwagę zasługuje Serce kniei Mari Ness. Jest dość ciekawe opowiadanie, choć czasami się dłuży. Także opowiadanie Szymona Stoczeka Wojna Vasyla Kavalenko jest interesującym tekstem.
Zaś pośród felietonów najbardziej podobał mi się tekst Rafała Kosika o tym czym jest trolling i dlaczego ludzie karmią trolle.
Ogólnie numer oceniam na dość dobry (poza częścią zawierającą opowiadania, bo tym razem żadne nie było dla mnie bardzo dobre) i polecam serdecznie.
 Za egzemplarz do recenzji dziękuję redakcji Nowej Fantastyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...