Tytuł; Sabriel
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok: 2014
Sabriel to pierwszy tom trylogii. Opowieść zaczyna się mrocznie, od narodzin bohaterki i śmierci jej matki. Samą sabriel jej ojcie dosłownie wyrwał z rzeki Śmierci i postanowił umieścić w bezpiecznym miejscu.
Następnie możemy poznać Sabriel jako prawie dorosłą młodą kobietę, która ma niedługo skończyć szkołę i marzy o pójściu na uniwersytet. Niestety, sprawy jej rodziny okazują się stawać na przeszkodzie. Młoda Sabriel wyrusza samotnie by odnaleźć zaginionego ojca, który być może nie żyje.
Sabriel jest niezwykłą dziewczyną, nie mając dwudziestu lat jest już całkiem wprawną nekromantką i Magiem Kodeksu, choć ma jeszcze sporo do poznania i nauczenia się. Jest dość optymistyczna, pełna zapału i determinacji, uparta i rezolutna.
Wspaniałym walorem powieści jest świat stworzony przez Nixa. Tak naprawdę poznajemy go powoli wraz z bohaterką, która uczy się nowych rzeczy i pokazuje nam jak wygląda i działa Stare Królestwo, Magia Kodeksu i nekromancja. W kilku słowach - kraina, w któerj dzieje się akcja dzieli się zasadniczo na dwa kraje - Stare Królestwo na północy i Ancelstrierre,na południu, zaś dziei je Mur (czy tylko ja widzę oczami wyobraźni północną Wielką Brytanię,wał Hadriana i tereny na południe od niego?). Kraj południowy jest bardzo podobny do współczesnych krajów, wynaleziono tam elektrykę, broń palną, samoloty... Zaś w Starym Królestwie i w północnym pasie Ancelstrierre działa magia, która uniemożliwia działanie nowinkom technicznym (np. znikają fotografie). Sama magia dzieli się na dwa rodzaje - Wolną Magię (w tym nekrmancję), niebezpieczną i zakazaną oraz Magię Kodeksu, czyli magię poważaną i raczej dobroczynną. Jedną z osób mogących stykać się z Wolną Magią jest Abhorsen, ojciec Sabriel, którego zadaniem jest naprawianie szkód wyrządzonych przez istoty i magów Wolnej Magii i kładzenie Zmarłych na wieczny spoczynek. Robi to za pomocą zaklęć, ale częściej miecza i dzwonków. Genialnym pomysłem było wykorzystanie motywu muzyki jako jednej z gałęzi magii. Wprawny nekromanta potrafi używać siedmiu dzwonków do rządzenia Zmarłymi, przywoływania ich, pętania i odsyłania.
Sama fabuła książki, choć do pewnego stponia przewidywalna, jest wartka, ciekawa i pełna radosnych szczegółów. Postacie są wyraziste, mają własny charakter i zmieniają się pod wpływem doświadczeń. Opiy nie mordują, ale pozwalają poznać śwat, który jest tak barwny i pełen ciekawych rozwiązań.
Polecam fantastom, polecam młodzieży, która lubi poznawać nowe światy i bohaterów, którzy nie mają zamiaru siedzieć i czekać, aż akcja sama ich znajdzie. Bardzo dobra książka.
Ocena - 8
Opinia na Lubimyczytać
To kolejna recenzja, która poleca tę książkę. Skąd ja znajdę czas na kolejną lekturę!
OdpowiedzUsuńLektur nigdy za wiele:D Moja "nieduża" lista do czytania ma ponad 200 pozycji:3 Warto znaleźć chwilę dla Sabriel, nawet jeśli nie będziesz kontynuować przygody w Starym Królestwie - świat jest zaiste ciekawy
UsuńMam zamiar skorzystać z polecenia :)
OdpowiedzUsuńCieszę się - warto!
Usuń