28 grudnia 2013

189: Nowa Fantastyka 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10/2013


Dobra, dziś atak Nową Fantastyką, bo zalegam jak śnieg po zimie. Będzie to opinia zbiorcza, wszystkie zaległe numery w jednym poście. Liczę, że był to ostatni tak duży nawrót choroby i będę mogła wrócić do czytania i recenzowania rzeczy.
Marzec był miesiącem niezbyt mocnego numeru. Z Lamusa było dość ciekawe – poświęcone zaginionym światom. Mamy artykuł o Prawdziwych superbohaterach – dość zajmujący. Kochajcie potwora, dziewczyny – to artykuł, po temacie którego dotąd bolą mnie zęby. Nie mogę pojąć jak ktoś może chcieć czytać lub oglądać paranormal romance – nawet jeśli moja rodzona siostra zaczytywała się w książkach Meyer. Ale cóż, o gustach się nie dyskutuje – w każdym razie ja tego nie kupuję. Z opowiadań podobało mi się O mało nie oszaleliśmy z radości David Marusek.
Nowa Fantastyka 4/2013
W kwietniu na topie była Gra o tron. Jako fanka wsadziłam nos ze szczególną ciekawością. Niestety, nie jestem wielką fanką serialu, wolę powieści - mniej motywów kina amerykańskiego. Co więcej można było znaleźć w 2 sezonie – o tym napisał Marcin Zwierzchowski. Mamy też tekst o odmowie universum Batmana i Supermana. Na status opowiadania numeru w moim rankingu zasłużył tekst Nie wszystko złoto co się świeci Jacka Wróbla. Porady dla piszących poświęcono w tym numerze ważkiej sprawie porażki. Jest to zdecydowanie poważna sprawa, bo wielu początkujących pisarzy zniechęca się po pierwszym niepowodzeniu.
Nowa Fantastyka 5/2013
Majowy numer zawiera tekst o Planescape: Torment. Jako nie-za-bardzo-fanka cRPG nie przejęłam się bardzo, ale brat porwał mi NF na dłuższą chwilę, jak mu powiedziałam o tym artykule. Jest też szalenie ciekawy tekst o postaciach kobiecych w powieściach Neila Gaimana. Zakładziny Bartosza Działoszyńskiego są ciekawe. Mamy też opinię o Hobbicie na Blu-ray.
Nowa Fantastyka 6/2013
Numer czerwcowy polecono Supermenowi, który w najnowszym filmie. Czlowieku ze stali, zmądrzał i nosi gacie pod legginsami, czy jak tam nazwać jego portki. Jest tu także ciekawy artykuł o Jurajskim Parku i ogólnie ożywianiu rzeczy, które wymarły. Many tu też artykuł poświęcony Stark Trekowi - czyli do wyboru, do koloru. Drugi oddech Mike Careya było najzacnieszym opowiadaniem, moim skromnym zdaniem. Warto też zajrzeć do Niedobrze mi – tekst jest napisany lekkim, radosnym tonem.
Nowa Fantastyka 7/2013
Fani robotów dowiedzą się z tego numeru nieco o anatomii robotów, szczególnie tych dużych. Fani Wolverine'a także się ucieszą... Wśród opowiadań wyróżnia się Chłopiec z zapałkami Roberta Zamorskiego. W cyklu Z Lamusa - Magnetyzm, czyli o tajemniczych energiach.
Nowa Fantastyka 8/2013
Wśród artykułów najbardziej podobała mi się Droga do Elizjum i wywiad z Anną Kańtoch Nigdy nie zakładam przesłania. Miłe było czytanie Archiwum Adama Przechrzty. No i, oczywiście Uczeń Abdulla Al Hazzreda pióra Bartosza Kalinowskiego.
Nowa Fantastyka 9/2013
Z okładki atakuje Riddick, co samo w sobie cieszy - polecam zerknięcie do artykułu o nim. Warto zapoznać się z tekstem Bałaganiarski podróżnik w czasie - rozmową z Markiem Hodderem. Wśród opowiadań najbardziej podobało mi się Przejście w biel - Catherynne M. Valente.
Nowa Fantastyka 10/2013
Z artykułów polecam tekst poświęcony Stephenowi Kingowi. Po tym, jak przebrnęłam przez Mroczną Wieżę... Już znam odpowiedź na to pytanie. Warto zobaczyć też artykuł o Rogerze Zelaznym, jako fanka cyklu Amber - zdecydowanie polecam. Z opowiadań polubiłam bardzo tekst Kamila Kowalczyka Pieśń brązu.


Za egzemplarze do recenzji dziękuję redakcji Nowej Fantastyki.

2 komentarze:

  1. oj, ja też mam zaległości w recenzjach NF, nie tak duże jak ty, ale zawsze to zaległości. Wypadałoby nadrobić to. Zabieram się za to jeszcze w ''starym roku'' :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Matko, ja prawie nie czytałam w tym roku. To straszne. Heh, zabieraj się, zabieraj:D

    OdpowiedzUsuń

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte