4 stycznia 2015

208: Adwokat spraw ostatnich - Paweł Szlachetko

Autor: Paweł Szlachetko
Tytuł: Adwokat spraw ostatnich
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2014

Dziś prezentuję książkę Pawła Szlachetko, jednego z polskich pisarzy literatury sensacyjnej i autor słuchowisk radiowych. W jego dorobku możemy znaleźć kilka innych ciekawych tytułów - chociażb Balladę o kuternogach czy Śladami złodzieja aniołów.
Pisał on także pod pseudonimem Arthur Ray.
Niniejsza książka nosi obiecujący tytuł Adwokat spraw ostatnich.

Także opis wygląda ciekawie. „Jeśli po śmierci dopadną cię dawne kłopoty, znajdź adwokata spraw ostatnich. Bo w świecie żywych nie poradzisz sobie sam.”
Na początku mamy motyw prawie że żywcem wyjęty z Kodu Leonarda da Vinci - mamy zwłoki ułożone w pentagramie, jednakże te należą do kobiety i miejscem znalezienia ich jest kościół. I, jak to bywa, nieznane zwłoki zostają uwikłane w śledztwo. Tym razem mają posłużyć do zdemaskowania międzynarodowej afery. Rozwiązywać zaś miała para, która wydawać by się mogła dość przypadkowa - policjantka i adwokat, który nie czuje już powołania. Każde z nich miało inne sposoby działania, inne skojarzenia i podejście do wielu spraw.
Cóż też więc wyszło z miksu wątków paranormalnych i kryminalnych? Ano, wyszła całkiem niezła powieść, którą warto przeczytać. Zimowe wieczory nastrajają do siedzenia w domu i zajęcia się jakąś ciekawą lekturą - a ta powieść zdecydowanie jest ciekawa. Interakcje między bohaterami są bardzo dobrze opisane, opisy nieźle uzupełniają dialogi, pozwalając wyobrazić sobie miejsca, osoby i sytuacje. Książka ma też sporo nawiązań do problemów, z którymi boryka się człowiek współczesny - chociażby afera, na trop której trafił nasz duet. Sprawia to, że książkę czyta się jeszcze chętniej.
Język jest bardzo dobry, pozwala wczuć się w klimat, nie przeszkadza w odbiorze. Książkę czyta się szybko i ciężko się od niej oderwać.
Polecam każdemu, kto lubi przeczytać dobrą powieść z tego gatunku.

Ocena - 4

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...