28 października 2016

269: Królów polskich przypadki - Ludwik Stomma

Autor: Ludwik Stomma
Tytuł: Królów polskich przypadki
Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
Rok: 1993

Jakoś ostatnio wróciła mi faza na książki historyczne w różnej postaci - szczególnie powieści osadzone w czasach historycznych. Kto by pomyślał, że tak się stanie?
Poczet władców Polski od czasów owianych legendą aż do Stanisława Augusta Poniatowskiego to lista kilkudziesięciu imion. Na lekcjach historii doczepia się do nich daty i wydarzenia, procesy zachodzące w społeczeństwie, gospodarce i na arenie międzynarodowej. Jednak dla wielu z nas to wciąż są tylko imiona. Cóż znaczy Jak Olbracht dla przeciętnego Polaka? Z czym kojarzy się imię Aleksandra Jagiellończyka? Ta książka to zbiór opowieści, które mogą sprawić, że czytelnik zobaczy prawdziwych ludzi w miejsce postaci historycznych.
Książka podzielona jest na łatwe do połknięcia części. każda z nich poświęcona jest kolejnemu władcy Polski. Język jest bardzo przystępny, komentarz dowcipny, a wybrane historie pozwalają czytelnikowi albo poznać charakter i sposób działania danego króla, albo to, jak był postrzegany przez sobie współczesnych lub kronikarzy. Poza tym kolejne rozdziały ukazują też, jak przez wieki zmieniała się mentalność ludzi, kultora rycerska i szlachecka. Przy okazji możemy zapoznać się z odrobiną „gdybania” ze strony autora, gdzie pozwala on sobie na zastanowienie się, co by się stalo, gdyby pewe rzeczy przebiegły inaczej. Robi to w humorystyczny, ale też czasami przepojony nutą zawodu, sposób.
Opowieści wybrane do tego dzieła są pełne tego, co cechowało daną epokę, ale też pragnień, zawodów i namiętności ludzkich. Poza tym rozwiewają mity i steereotypy, które przyjęło się powtarzać na lekcjach historii. Przez to była to bardzo miła lektura, bo rysowała znaną historię Polski w nieco innych barwach.
Polecam ludzom, którzy interesują się dziejami Polski i historią Europy w ogóle. Także ludzie zazwyczaj stroniący od tej dziedziny mogą odkryć w tej pozycji ciekawą lekturę.

Ocena - 6

Opinia na LubimyCzytać

3 komentarze:

 1. Jak najbardziej w moim guście, tego typu książki historyczne zawsze chętnie czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja raczej się nie skuszę, ale polecę mojemu tacie. Może on będzie zainteresowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Swego czasu uwielbiałam książki historyczne, jednak na chwilę obecną ze względu na nadmiar obowiązków z wytęsknieniem oglądam się za czymś lekkim :)

  Pozdrawiam
  I feel only apathy

  OdpowiedzUsuń

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...