12 kwietnia 2016

244: Abhorsen - Garth Nix

Autor: Garth Nix
Tytuł: Abhorsen
Wydawnictwo: Literackie
Rok: 2014

Mogliście już widzieć moje teksty na temat wcześniejszych tomów cyklu Stare Królestwo. Dziś zaś podejmę się napisania kilka słow na temat tomu trzeciego cyklu.
O cyklu było głośno w zeszłym roku, bo wydano tom czwarty, ale ja z przekory postanowiłam wstrzymać się z napisaniem tej notki.

Akcja podejmuje opowieść o Lirael, i to dosłownie, między tomem drugim i trzecim nie ma przerwy.
W krainie Starego Królestwa złe siły znów podniosły głowę i jęło się budzić pradawne zło. Pewna przepowiednia zaczęła się wypełnać. Potomkowie Abhorsenów, władców Starego Królestwa i Clayrów stanęli przed zadaniem zrozumienia co i gdzie, a także kto i jak go zatrzymać.
Ponadto Lirael i jej nowo odkryty kuzyn mieli przed sobą nielatwe zadanie zrozumienia swoich mocy i okiełznania ich - najlepiej przed tym, jak śwat się skończy.
Zaletą Abhorsena jest to, że możemy obserwować drogę Lirael od Clayry do Abhorsena. Ponadto mamy też Moggeta, który wciąż cieszył się moją sympatią, niezależnie od kształtu. A Podłe Psisko zdawało się mieć odpowiedzi na wszystkie pytania, ale nie chciało nic powiedzieć, całkowicie zasługując na swe imię Inni bohaterowie, zarówno obdarzeni mocą, jak i jej pozbawieni, także byli dość ciekawi. Szczególnie wybijał się młody naukowiec, który tak bardzo chciał zrozumieć, jak działa magia i okiełznać jej moc.
Muszę przyznać, że wielką radość sprawiło mi dowiedzenie się więcej o historii świata, Abhorsenów i innych rodów. No i oczywiście dzwonków. Scena pod domem Abhorsenów to jedna z moich ulubionych w całym cyklu.
Ponadto mamy więcej o magii. Głównie o nekromancji, ale w końcu armie zombie i stwory czające się w Rzece to coś, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Także podróż wzdłuż Rzeki została opisana bardziej szczegółowo, co świetnie uzupełnia wiedzę zawartą we wcześniejszych tomach.
Język jest bardzo przystępny, akcja i opisy plastyczne, dialogi dobrze napisane. Czyta się jednym tchem.
Polecam fanom autora i tym, którym podobały się tomy wcześniejsze. Oraz fanom fantasy, niezależnie od wieku. To dobra książka.

Ocena: 6

Opinia na Lubimyczytać

2 komentarze:

  1. Na "Stare Królestwo" mam ogromną ochotę :)
    http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś czuję, że ten cykl nie jest dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga, komentarze niepodpisane zostaną usunięte

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...